Nie trzeba Mazur, Bałtyku i Turawy żeby uprawiać sporty wodne

Nie trzeba wcale spędzić kilkunastu godzin w podróży czy sugerować się tym co dzieje się na jeziorze turawskim czy nyskim, by skorzystać z uroku żeglowania, windsurfingu czy sportów motorowodnych. Okolice Opolszczyzny bowiem wcale nie odstają w tej dziedzinie od pozostałych części kraju. Wystarczą dwie, trzy godziny w samochodzie, by poczuć się jak na Mazurach. Wybraliśmy dla was kilka takich miejscowości oddalonych od Opola nie więcej niż około 150 km.

Pławniowice

Zbiornik wodny o powierzchni 2,6 km? położony niemalże na granicy naszego i śląskiego województwa, na terytorium gminy Rudziniec, w powiecie gliwickim. Mająca tam swoją siedzibę specjalistyczna firma zajmuje się także organizacją regat dla firm i klientów indywidualnych czy prowadzeniem kursów żeglarskich. Można tam skorzystać z wypożyczalni jachtów typu Omega, Sasanka 620 z pełnym wyposażeniem czarterowym, DZ-ta czy tez choćby kajaków.
Często odbywają się także regaty żeglarskie, jak Finał Pucharu Śląska w klasie Omega Standard połączony z Regatami o Puchar Prezydenta Miasta Chorzów w klasie Omega Turystyczna, który odbywa się we wrześniu i jest prawdziwym świętem żeglarstwa.

30.06.2013 Rybnik. Msza Święta na wodzie w ośrodku klubu żeglarskiego Koga - Kotwica nad zalewem Rybnickim. 30.06.2013 Rybnik. Msza Święta na wodzie w ośrodku klubu żeglarskiego Koga - Kotwica nad zalewem Rybnickim. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Rybnik

Trochę dalej, a mianowicie na terenie dzielnic Rybnika jest zbiornik o powierzchni 4.5 km?. Znajduje się przy nim kilka klubów żeglarskich, stanica harcerska, ośrodki rekreacyjne, kawiarnie oraz Ośrodek Jeździecki Indeks, w którym mieści się również Towarzystwo Sportowe Kuźnia. Sezon żeglarski na Zalewie Rybnickim jest najdłuższy w Polsce, trwa od kwietnia do października. Temperatura wody w zbiorniku nie spada w tym czasie poniżej 15 stopni Celsjusza.
Co ciekawe sztucznie zarybiany zbiornik jest miejscem występowania wielu gatunków ryb i jest to jedno z najlepszych w Polsce stanowisk połowu dużych ryb.

Goczałkowice

Znacznie większy akwen, bo mający 32km? jezioro, czasami nazwane jest śląskimi Mazurami. Niedawno po 25 latach przerwy znowu pojawiły się żaglówki, co jest efektem coraz czystszej wody. Od wyników pomiarów uzależnione będą jednak przyszłe decyzje administracyjne dotyczące dalszego udostępniania zbiornika dla celów rekreacyjnych. Choć zasady są restrykcyjne, gdyż dostęp możliwy jest tylko z jednego portu, cumować może nie więcej niż 50 jachtów, a pływać nie więcej niż 30 jednocześnie, to jednak jezioro cieszy się sporym zainteresowaniem wśród żeglarzy. A amatorzy żeglarstwa cenią to miejsce za urokliwe widoki, stały wiatr i dużą przestrzeń
Można tu także wynająć łódź kabinową i łódź klasy Omega jak również odbyć kurs na stopień żeglarza jachtowego. Tutaj również odbywają się różnego rodzaju regaty.

Jeziorsko

Województwo śląskie to nie jedyny obszar blisko naszego regionu, który ma coś do zaoferowania mieszkańcom Opolszczyzny. Warto ruszyć w innym kierunku, jak choćby na granicę województw łódzkiego i wielkopolskiego. Tam, w środkowym biegu rzeki Warty, znajdziemy drugi co do wielkości zbiornik zaporowy w Polsce (powierzchnia 42,3 km?). To popularny akwen wśród amatorów sportów wodnych, każdego roku rozgrywane są tutaj zawody kajakowe i motorowodne, swego czasu przeprowadzono nawet motorowodne mistrzostwa Polski i eliminacje do motorowodnych mistrzostw Europy.
Infrastruktura turystyczna jest tu dość dobrze rozwinięta i to na obu brzegach. Prowadzone są wypożyczalnie sprzętu wodnego, a w ofercie znajduje się standardowy sprzęt jak łodzie, rowerki, kajaki, a także żaglówki czy narty wodne. Ośrodki posiadają własny port, istnieje możliwość slipowania i cumowania jednostek wodnych. W Zaspach Miłkowskich swoją bazę i przystań żeglarską ma również Klub Turystyki Wodnej PTTK ?Warta?, który corocznie organizuje Regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Jeziorsko.

Szałe i Gołuchów

Następnie przenosimy się nieco na zachód w okolice Kalisza. Tam niedaleko siebie są dwa fantastyczne miejsce. Pierwsze to Zalew Pokrzywnicki położonyokoło sześć km od centrum Kalisza we wsi Szałe. Otacza go z jednej strony las Winiarski, zaś z drugiej osiedla mieszkaniowe. Panują tu dobre warunki żeglarskie. Nad zalewem znajduje się przystań żeglarska Jacht Klubu Polskiego w Kaliszu, pole namiotowe oraz obiekty rekreacyjno-wypoczynkowe. Drugim jest zalew Gołuchowski czyli sztuczne jezioro, położone 14 km od Kalisza, sąsiaduje ze słynnym zamkiem gołuchowskim, Dobre miejsce do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu i wędkowania z zagospodarowanymi plażami i ośrodkami wypoczynkowymi.

Opolanin spisał się rewelacyjnie Opolanin spisał się rewelacyjnie Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta

Mściwojów

Teraz jesteśmy już w województwie dolnośląskim. Położony niedaleko Jawora zbiornik wyposażony jest w małe jachty żaglowe, nowoczesne kajaki, canoe, czy osprzęt windsurfingowy. Jest doskonałym miejscem do szlifowania kajakarskich i żeglarskich umiejętności. Co roku na terenie stanicy żeglarskiej odbywa się Piknik Żeglarski, pływanie na motorówkach i pod żaglami, konkurs piosenki szantowej.

Bielawa

Znajdujący się tam akwen Sudety utworzono jako zbiornik wody technologicznej dla zakładów włókienniczych w Bielawie. Od czasu ich upadłości pełni rolę akwenu sportowo-rekreacyjnego. Można tam skorzystać ze szkoleń windsurfingu, jak i popływać żaglówką.