Nasi sportowcy patronują halom, stadionom, a nawet rondu [ZOBACZ]

Już niebawem Hala Sportowa przy ul. Sienkiewicza w Grodkowie zyska imię Zdzisława Zielonki: działacza, trenera, nauczyciela, a przede wszystkim wielkiego kibica i animatora sportu. Nie będzie to wcale pierwszy taki przypadek gdy osoba związana z opolskim sportem zostaje uhonorowana w ten sposób. Zobacz podobne przypadki
Zdzisław Zielonka na igrzyskach w Soczi Zdzisław Zielonka na igrzyskach w Soczi Fot. Archiwum Prywatne

Zdzisław Zielonka

Oficjalny wniosek dotyczący zmiany nazwy hali został już złożony, a o zmianę nazwy wystąpiła Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego w Grodkowie. Jak mówią przedstawiciele tej placówki zmiana nazwy jest już tylko kwestią czasu.
Przypomnijmy, iż Zielonka marł w nocy z 23 na 24 sierpnia w wieku 65 lat. Znali go chyba wszyscy kibice, nie tylko w jego rodzinnym Grodkowie. Był nauczycielem wuefu w liceum ogólnokształcącym w tym mieście, a także wiceprzewodniczącym rady miasta. 42 lata temu założył klub sportowy Olimp (jeszcze niedawno pełnił funkcję trenera I-ligowych piłkarzy ręcznych tego klubu), a dwa lata później Olimpijczyk. Jedną z jego pasji były wyjazdy na letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, aby na żywo wspierać biało-czerwonych sportowców. W sumie miał okazję zobaczyć aż 13 olimpiad, po raz ostatni gościł w tym roku na igrzyskach w Soczi.
Hala Sportowa przy LO w Grodkowie została oddana do użytku w 2006 r., jej budowa trwała kilka lat, a ogromny wkład do jej zbudowania włożył właśnie Zielonka i to w znacznie mierze dzięki niemu w obiekcie odbywało się wiele imprez o charakterze sportowym.

Tablica pamiątkowa poświęcona Jerzemu  Klempelowi Tablica pamiątkowa poświęcona Jerzemu Klempelowi fot. Aleksandra Koszyk/Agencja Gazeta

Jerzy Klempel

Jego imię nosi hala przy ul. Kowalskiej w Opolu, gdzie swoje mecze rozgrywają piłkarze ręczni Gwardii. Nic dziwnego wszak ,,Kukuś? to najwybitniejszy zawodnika w historii polskiego szczypiorniaka, a swoją przygodę ze szczypiorniakiem rozpoczynał właśnie w naszej Gwardii.
Klempel to 224-krotny reprezentant Polski i rekordzista pod względem strzelonych goli dla biało-czerwonych (1147). Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu (1976) i mistrzostw świata w RFN (1982), w obu przypadkach (a także w MŚ w Danii w 1978 roku) był także królem strzelców zawodów. Największe sukcesy klubowe święcił z kolei w Śląsku Wrocław, z którym siedem razy z rzędu zdobył mistrzostwo Polski, grał także w niemieckim FA Goeppingen, gdzie trzy razy z rzędu wywalczył tytuł króla strzelców Bundesligi.
Tablicę odsłonięto w maju 2013 roku z okazji IX edycji memoriału oldbojów jego imienia, w obecności m.in. jego boiskowych przyjaciół, władz klubu, miasta i regionu oraz oczywiście kibiców.

Engelbert Jarek, supersnajper Odry Opole lat 50. i 60. Engelbert Jarek, supersnajper Odry Opole lat 50. i 60. Zdjęcie dzięki uprzejmości strony: historia-odry.opole.pl

Engelbert Jarek

To na jego cześć nazwano boisko piłkarskie Orlika przy ul. Bielskiej w Opolu. Nic dziwnego, wszak takiego napastnika Odra nie miała nigdy wcześniej, ani nigdy później. Do dziś pozostaje żywą legendą niebiesko-czerwonych. W ciągu 15 lat występów w naszej drużynie zagrał w aż 578 spotkaniach (w tym w 279 mistrzowskich) zdobywając 456 bramek (najwięcej w historii klubu). Trzykrotnie wystąpił także w meczach reprezentacji i wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Po zakończeniu kariery był także trenerem opolskiego zespołu. Co ciekawe sam zainteresowany również był na uroczystości i odsłaniał nawet tablicę upamiętniającą.

Jerzy Szczakiel ma w Opolu m.in. swoje własne rondo Jerzy Szczakiel ma w Opolu m.in. swoje własne rondo Fot. Piotr Zapotoczny

Jerzy Szczakiel

Ten wybitny żużlowiec był z kolei świadkiem nadawania jego imieniem nazwy ronda na skrzyżowaniu obwodnicy Opola i ul. Strzeleckiej. Wbetonowany na środku ronda, odrestaurowany motocykl żużlowy przypomina, o tym, że zawodnik ten zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata w 1973 roku. O dacie tej przypomina również tablica zamontowana na motorze, który mieszkańcy dostali od żużlowego klubu Kolejarz Opole, z którym związany był Szczakiel. Co ważne z inicjatywą nadania rondu jego imienia wyszła rada Grudzic, czyli dzielnicy Opola w której urodził się i nadal mieszka żużlowiec.
Sam patron najpierw odsłonił pamiątkowy motocykl, a potem długo pozował do zdjęć - sam i z wieloma sympatykami i fanami czarnego sportu, którzy licznie stawili się w niedzielę na uroczystości nadania nazwy rondu.

IX Opolski Festiwal Skoków IX Opolski Festiwal Skoków fot. Jagoda Gorol

Opolscy Olimpijczycy ...

Ich imieniem nazwano miejski stadion lekkoatletyczny, czyli nowoczesny obiekt, na którym odbywają się zawody rangi ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Został on oficjalnie otwarty 12 września 2009 roku, podczas IV Opolskiego Festiwalu Skoków. W uroczystości wzięli udział wielu znanych sportowców związanych z naszym regionem jak ciężarowcy Bartłomiej Bonk czy Krzysztof Siemion.

... Polscy Olimpijczycy

Takich patronów mają uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Opolu. Szkoła ta bardzo często honoruje ich imię choćby poprzez wystawy czy odpowiednie imprezy okolicznościowe, ale nie tylko. Dość powiedzieć, iż jest to jedna z najbardziej usportowionych placówek w naszym regionie.