Bohater ostatniej akcji. Nasz człowiek, który zatrzymał Iran

"Prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy" mawiał były premier Leszek Miller. Te słowa jak ulał pasują do tego co zrobił w ostatniej akcji pojedynku mundialu z Iranem Marcin Możdżonek. Środkowy Zaksy Kędzierzyn-Koźle zablokował środkowego Iranu i zapewnił biało-czerwonym zwycięstwo 3:2.

Dreszczowiec w Atlas Arenie

To było niesamowite spotkanie. Polska bez większych kłopotów wygrała dwie pierwsze partie, a w trzeciej prowadziła już 13:7 i wydawało się, że mecz zakończy się po trzech setach. Później biało-czerwoni mieli jeszcze dwie piłki meczowe, ale Irańczycy wrócili do gry, zwyciężyli trzecią i czwartą odsłonę i o triumfie musiał zadecydować tie-break.

W nim Iran miał swoje szanse, ale w grze na przewagi wygrała nasza reprezentacja 16:14 i cały mecz 3:2, dzięki czemu wciąż jest w grze o czołową szóstkę mistrzostw świata. Warto dodać, że Polacy stracili niestety swojego kapitana Michała Winiarskiego, który w trzecim secie zszedł z boiska z ogromnym bólem pleców.

Marcin Możdżonek Marcin Możdżonek MAŁGORZATA KUJAWKA

Zagrał wbrew trenerom

W ostatniej akcji spotkania bohaterem biało-czerwonych był Marcin Możdżonek, który zablokował irańskiego środkowego. Jak przyznawał po meczu w wywiadzie telewizyjnym, zagrał wbrew wcześniejszym planom. - Szczerze mówiąc, mieliśmy inne założenia taktyczne na tę akcję. W jakimś sensie sprzeciwiłem się trenerom i po rozmowie z kolegami już na parkiecie postanowiłem skoczyć do bloku w tym miejscu. Jak widać opłaciło się - opowiadał w rozmowie z dziennikarzem Polsat Voleyball.

Facebookowy profil Marcina Możdżonka Facebookowy profil Marcina Możdżonka Fot. facebook.com/mozdzonekofficialprofile

Kibice dziękują

Po takiej akcji nie może dziwić, że krótki wpis Możdżonka: "Dziękujemy! Dobranoc :)" na oficjalnym profilu na Facebooku wywołał lawinę, niemalże stu podziękowań oraz ponad 2,5 tys. lajków.

"To raczej my dziękujemy, panie Marcinie", "Na jaki adres wysłać rachunek za kardiologa?", "Jesteś wielki", "Gdyby na MŚ przyznawali nagrody, w kategorii "złota ściana" ewidentnie statuetkę poleciałaby do Ciebie!", "Marcin jesteś mistrzem", "Dzięki! Idę leczyć struny głosowe", "Złote ręce", "Szacun", "Po meczu miałam łzy w oczach", "Genialna ostatnia akcja" - to tylko kilka komentarzy internautów.

Kontuzja Michała podcięła nam skrzydła, ale pokazaliśmy charakter

Karmiony odpadami z Czarnobylu

Możdżonek znany jest z ciętego języka i nietypowych wypowiedzi w rozmowach z dziennikarzami. W serwisie w wikicytaty mozna znaleźć mnóstwo niekonwencjonalnych wypowiedzi 212-centymetrowego siatkarza.

Oto kilka z nich: "Dziennikarz: Czym cię karmili, że taki duży urosłeś? Możdżonek: Odpadami z Czarnobylu.", "Mam same zalety (odpowiedź na pytanie o największą wadę)", "Na chleb i bułki starczy (odpowiedź na pytanie, ile zarabia)", "Dziennikarz: To prawda, że po zwycięstwie nad Brazylią nie mogliście za bardzo świętować gdyż tam panuje prohibicja? Możdżonek: Polak potrafi", "Czasami pije się po wygranym meczu, można też świętować jakiś sukces, gdy schodzi napięcie i jest czas na zabawę. Ja najchętniej pijam wtedy nie whisky, lecz rodzimy alkohol. Lubię polską białą wódkę".

Trening Marcina Możdżonka z dzieciakami w Ergo Arenie w Gdańsku Trening Marcina Możdżonka z dzieciakami w Ergo Arenie w Gdańsku RAFAŁ MALKO

Kocha przyrodę i treningi z dzieciakami

Siatkarz najbardziej znany jest jednak ze swojego zamiłowania do natury, lasów, myślistwa, wędkowania, zbierania grzybów itp. - Przebywanie w lesie bardzo mnie relaksuje i odstresowuje. Po powrocie z olimpiady ruszam w knieję - mówił w trakcie przygotowań do igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Nic dziwnego pochodzi z Olsztyna, czyli tej części kraju, gdzie nie brakuje wspaniałej przyrody, lasów i jezior.

Od 2012 roku organizuje również "Marcin Możdżonek Voleyball Camp", czyli cyklu treningów z najmłodszymi adeptami siatkówki w różnych miastach kraju. Zanim został siatkarzem próbował swoich sił w piłce ręcznej i koszykówce, chciał zostać także prawnikiem, ale połączenie studiów prawniczych z zawodowym graniem w siatkówkę okazało się niemożliwe.

Marcin Możdżonek na spotkaniu u premiera Marcin Możdżonek na spotkaniu u premiera Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Będzie kolejny medal?

Na koniec warto przypomnieć kilka najważniejszych (na wymienienie wszystkich nie wystarczy miejsca) sukcesów 29-letniego środkowego. Z reprezentacją Polski zdobył m.in. złote medale Ligi Światowej 2012 i mistrzostw Europy 2009, srebrny krążek Pucharu Świata 2011 i brązowe medale mistrzostw Europy 2011 oraz Ligi Światowej 2011, był także mistrzem świata juniorów w 2003 roku, a być może niedługo do tej kolekcji dołoży medal mundialu.

Z AZS-em Olsztyn, Skrą Bełchatów i Zaksą Kędzierzyn-Koźle zdobył z kolei trzy złote, trzy srebrne i trzy brązowe medale mistrzostw kraju, cztery Puchary Polski, srebrny i brązowy medal Ligi Mistrzów oraz dwa srebrne krążki Klubowych Mistrzostw Świata. Był również m.in. najlepszym blokującym: Klubowych Mistrzostw Świata, Pucharu Świata, Pucharu Polski i Ligi Światowej. Za wybitne osiągnięcia sportowe w 2009 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.