Największe opolskie imprezy sportowe 2014 roku. Pamiętacie je? [WIDEO]

Tłumy kibiców, czasem wielkie zwycięstwa, czasem małe porażki, świetne rezultaty, kontrowersyjne decyzje arbitrów i - zawsze - ogromne emocje. Przypominamy największe wydarzenia sportowe w Opolu mijającego roku.

Gala Żużlowa

Zaczynamy, jak zwykle, od charytatywnej Gali Żużla na Lodzie. 25 stycznia na Toropolu zasiadło 2,5 tys. widzów, by obejrzeć jubileuszową, dziesiątą, imprezę i zobaczyli wielkie widowisko, nie tylko żużlowe. Najważniejszy był jak zawsze cel charytatywny, a w tym roku dochód z imprezy przekazano trójce chorych dzieci oraz Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie i Fundacji Domowe Hospicjum dla Dzieci.

Co prawda po tegorocznej edycji organizatorzy zapowiadali, że to już koniec, bo wyczerpała się formuła, ostatecznie jednak dali się namówić na kolejną odsłonę, która już niedługo znów odbędzie się na Toropolu.

Wojak Boxing Night

Gala bokserska, która odbyła się 1 lutego w hali przy ul. Kowalskiej zakończyła się w atmosferze skandalu. Po walce wieczoru sędziowie sami nie wiedzieli kto wygrał. Najpierw wyczytano zwycięstwo Marcina Rekowskiego, a sędzia ringowy wskazał... Oliviera McCalla. Później werdykt zmieniono, a po kilku minutach bokserów wezwano ponownie na ring i wprowadzono kolejną zmianę.

Większość z około 1,5 tys. kibiców, którzy przyszli na widowisko nie poznała jednak werdyktu, bo zanim sędziowie ostatecznie zdecydowali, kto wygrał ludzie zdążyli już... wyjść z hali.

Na meczach Odry Opole z Polonią Bytom zawsze jest niebiesko-czerwono Na meczach Odry Opole z Polonią Bytom zawsze jest niebiesko-czerwono Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta

Odra Opole - Polonia Bytom

Nie ma wątpliwości, że z tegorocznych spotkań na stadionie przy ul. Oleskiej to właśnie pojedynek przyjaźni, jak zwykło się określać mecze dwóch niebiesko-czerwonych drużyn, był hitem minionego roku.

Choć innych ciekawych meczów nie zabrakło, jak choćby zwycięstwo z liderem II ligi, obecnym I-ligowcem Chrobrym Głogów 1:0 czy pogrom 5:0 Polonii Łaziska Górne, ze względu na liczbę widzów (2100) i szczególny wymiar to właśnie spotkanie z 19 kwietnia można uznać za najciekawsze. W II-ligowym pojedynku Odra - Polonia był remis 1:1, co ciekawe taki sam wynik padł w październiku w Bytomiu w III lidze, a już niedługo czeka nas kolejny taki pojedynek przy Oleskiej.

Kolejarz Opole - ŻKS Ostrovia Ostrów Wlkp.

Pierwsze spotkanie sezonu 2014 przyciągnęło na stadion przy ul. Wschodniej ponad 3 tys. kibiców i - jak się okazało - był to rekord frekwencji w tym roku, bo później już tylko raz na mecz Kolejarza przyszło więcej niż tysiąc widzów. Choć w Lany Poniedziałek (21 kwietnia) Kolejarz przegrał 41:49, goście prowadzili od pierwszego do ostatniego biegu, a zwycięstwo zapewnili sobie już po 13. wyścigu, opolscy kibice zobaczyli całkiem niezłe widowisko, zwłaszcza biorąc pod uwagę to co działo się później. Bo niestety potem było już tylko gorzej, a opolanie zakończyli sezon na ostatniej pozycji II lidze.

Zawody Grand Prix Pucharu Polski na pływalni Wodna Nuta w Opolu Zawody Grand Prix Pucharu Polski na pływalni Wodna Nuta w Opolu Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta

Grand Prix Puchar Polski na Wodnej Nucie

4 maja na opolskiej pływalnie odbyła się największa jak dotychczas impreza pływacka. Wystąpiło ponad 300 zawodników i zawodniczek z 51 klubów, a Wodna Nuta okazała się wyjątkowo szczęśliwa dla 20-letniego pływaka AZS-u AWF-u Katowice Tomasza Polewki, który ustanowił tam nowy rekord Polski na 50 metrów stylem grzbietowym. To pierwszy rekord kraju seniorów ustanowiony na opolskiej pływalni, wcześniej ustanowiono tam m.in. dwa rekordy Polski juniorów do lat 18.

To jednak nie Polewka został najlepszym pływakiem Grand Prix, jeszcze lepsze wyniki uzyskał generalnie główny faworyt Paweł Korzeniowski. Wśród kobiet triumfowała z kolei główna faworytka imprezy Aleksandra Urbańczyk.

Maraton Opolski

11 maja już po raz czwarty ulicami Opola pobiegli maratończycy, a w biegu wzięło udział około 800 uczestników nie tylko z Polski, lecz także m.in. z Kenii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Danii, Węgier, Białorusi. Najszybszy na dystansie 42,195 km był Simon Kisang Kapcherop (na zdjęciu), a wśród kobiet triumfowała Ewa Brych Pająk.

IX Opolski Festiwal Skoków. Aneta Rydz IX Opolski Festiwal Skoków. Aneta Rydz fot. Jagoda Gorol

Opolski Festiwal Skoków

15 czerwca na opolskim stadionie lekkoatletycznym w IV edycji OFS triumfowali Svetlana Radziwiłł (na zdjęciu na górze) z Uzbekistanu i Polak Wojciech Theiner. Oboje osiągnęli bardzo dobre rezultaty - 196 i aż 231 centymetrów. Nosząca polsko brzmiące nazwisko Radziwiłł (to nie przypadek, jej dziadek był z pochodzenia Polakiem) w Opolu gościła pierwszy raz i okazała się rewelacją zawodów, pokonała m.in. halową mistrzynię świata Kamilę Lićwinko (na zdjęciu na dole), która rok temu pobiła na naszym stadionie 29-letni rekord Polski (199 cm) i była główną faworytką konkursu.

W pierwszym spotkaniu w ekstraklasie hokeiści Orlika niespodziewanie pokonali na Toropolu Ciarko PBS Bank KH Sanok 6:4 W pierwszym spotkaniu w ekstraklasie hokeiści Orlika niespodziewanie pokonali na Toropolu Ciarko PBS Bank KH Sanok 6:4 MICHAŁ GROCHOLSKI

Orlik Opole - Ciarko PBS Bank KH Sanok

21 września ponad 500 kibiców zasiadło na trybunach Toropolu, aby zobaczyć pierwsze spotkanie sezonu w ekstraklasie, w którym beniaminek z Opola podejmował mistrza Polski z Sanoka. Zdecydowany faworytem byli oczywiście goście i długo zapowiadało się, że to oni wywiozą z Opola komplet punktów. W połowie spotkanie prowadzili już 3:0 i zdawali się kontrolować sytuację na lodzie. Tymczasem ambitnie grający orlicy jeszcze w drugiej tercji zdobyli dwa gole, a na początku trzeciej, po dwóch kolejnych trafieniach niespodziewanie wyszli na prowadzenie 4:3. Goście zdołali jeszcze wyrównać, ale ostatnie słowo należało do miejscowych, którzy wygrali ostatecznie 6:4.

Turniej jubileuszowi Budowlanych Opole

6 grudnia z okazji 25-lecia jednego z najlepszych klubów podnoszenia ciężarów w naszym kraju, w hali przy ul. Dubois pojawili się nie tylko obecni zawodnicy, ale i gwiazdy opolskiej - i nie tylko - sztangi sprzed lat, m.in. dwukrotny medalista igrzysk Tadeusz Rutkowski, wicemistrz świata Tadeusz Golik, wicemistrzowie olimpijscy Szymon Kołecki i Krzysztof Siemion, a także Sergiusz Wołczaniecki, Piotr Krukowski, Magdalena Ufnal czy Krzysztof Szramiaka.

Na pomoście najlepszy okazał się brązowy medalista igrzysk w Londynie i mistrzostw świata we Wrocławiu Bartłomiej Bonk (na zdjęciu), a obok niego na podium stanęli Daniel Dołęga i Kornel Czekiel.

Gwardia przegrała z Górnikiem 23:29 Gwardia przegrała z Górnikiem 23:29 MICHAŁ GROCHOLSKI

Gwardia Opole - Górnik Zabrze

Na zakończenie bardzo udanej rundy jesiennej, w której nasi szczypiorniści wygrali wszystkie swoje spotkania, 10 grudnia w ćwierćfinale Pucharu Polski zmierzyli się z trzecią siłą w kraju Górnikiem Zabrze. Zespół mający w składzie obecnych i byłych reprezentantów Polski oraz krajów ze wschodu Europy, m.in. Michała Kubisztala i Mariusza Jurasika, kontrolował przebieg spotkania i ostatecznie wygrał 29:23. To oczywiście nie jedyny wielki mecz gwardzistów w mijającym roku, który przyciągnął na trybuny komplet widzów, nie można zapominać choćby o starciach decydujących o utrzymaniu m.in. z Zagłębiem Lubin czy Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski. Trybuny pękały wówczas w szwach, a oprawa należała do najlepszych w PGNiG Superlidze.