W 2014 roku nasi sportowcy pokazali się w kraju i za granicą

Wielu zawodników i zawodniczek pochodzących z naszego regionu, choć nie zawsze występujących w barwach klubów z Opolszczyzny, pokazało się z bardzo dobrej strony zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych arenach. Przypominamy kilku z nich.
Dariusz Rodewald (z polską flagą) świętuje wraz ze swoim teamem zwycięstwo w Dakarze 2012 Dariusz Rodewald (z polską flagą) świętuje wraz ze swoim teamem zwycięstwo w Dakarze 2012 archiwum prywatne

Dariusz Rodewald

31-letni mechanik pochodzący z Olesna jest jak dotychczas jedynym Polakiem, który zwyciężył w najbardziej prestiżowym rajdzie terenowym świata - Rajd Dakar. Rodewald triumfował w nim w 2012 roku startując w barwach holenderskiego Team de Rooy, będąc mechanikiem pokładowym ciężarówki iveco powerstar. To nie jedyny sukces w Dakarze, międzynarodowej holendersko-belgijsko-polskiej załogi Gerard de Rooy/Tom Colsoul/Dariusz Rodewald. W 2013 i 2014 roku ekipa w tym samym składzie znów była w czołówce, plasując się odpowiednio na czwartej i drugiej pozycji. Dziś de Rooy, Rodewald i nowy nawigator teamu Belg Jurgen Damen (zastąpił Colosoula), wystartowali w Rajdzie Dakar 2015, w którym znów są wymieniani wśród faworytów.

Anna Wloka Anna Wloka Fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta

Anna Wloka

Zawodniczka LUKS Podium Kup 23 lutego w sopockiej Ergo Arenie została halową mistrzynią kraju w pchnięciu kulą. Uczyniła to osiągając wynik 16 metrów i 82 centymetrów, dzięki czemu minimalnie wyprzedziła najlepszą kulomiotkę w kraju ostatnich lata Paulinę Gubę ze Startu Otwock (16,78).

Co ciekawe trzy tygodnie wcześniej podczas mityngu w hali w Spale pobiła swój rekord życiowy (17,06), co sprawiło, iż znalazła się w 37-osobowej reprezentacji Polski na halowe mistrzostwa świata Sopot 2014. Ostatecznie jednak tam nie wystąpiła, z powodu choroby.

Krystian Brzozowski (po prawej) to najbardziej znany zawodnik Orła Krystian Brzozowski (po prawej) to najbardziej znany zawodnik Orła Fot. Kuba Atys / AG

Krystian Brzozowski

32-letni zapaśnik Orła Namysłów na początku kwietnia zdobył brązowy medal mistrzostw Europy. Podczas zmagań odbywających się w fińskiej miejscowości Vantaa startował w kategorii 74 kg. Rywalizację rozpoczął od zwycięstwa z reprezentantem Mołdawii, w ćwierćfinale przegrał co prawda z późniejszym złotym medalistą z Rosji, ale ponieważ rywal awansował do finału, namysłowianin otrzymał dodatkową szansę w repasażach. I doskonale ją wykorzystał, pokonując najpierw reprezentanta Gruzji, a następnie pochodzącego z Dagestanu, reprezentanta Białorusi. Co ciekawe, to drugi taki jego krążek w karierze, bowiem po raz pierwszy cieszył się z niego w 2006 roku w Moskwie.

Agata Ozdoba nie jest już niestety zawodniczką KJ AZS Opole Agata Ozdoba nie jest już niestety zawodniczką KJ AZS Opole Fot. Micha3 Grocholski / Agencja Gazeta

Agata Ozdoba

26-letnia dżudoczka jest wychowanką AZS-u Opole, ale największe sukcesy w swojej karierze zanotowała już w barwach AZS-u Wrocław. Pod koniec kwietnia podczas mistrzostw Europy była najlepszą polską zawodniczką. We francuskim Montpellier zdobyła bowiem dwa brązowe medale: indywidualnie w kategorii 63 kg oraz drużynowo.

Bartosz Kurek

Wychowanek AZS-u PWSZ Nysa, były gracz Zaksy Kędzierzyn-Koźle, wraz ze swoją drużyną sięgnął w minionym sezonie po złoto w lidze włoskiej, uznawanej przez wielu za najlepszą na świecie. Nasz rosły przyjmujący na przełomie kwietnia i maja poprowadził zespół Lube Banca Macherata do triumfu w Serie A. Kurek był jednym z liderów drużyny i wydatnie przyczynił się do wygranej w finale play-off z Sir Safety Perugia. Nie miało to jednak przełożenia na powołanie go do reprezentacji, na tak udane dla polskiej siatkówki mistrzostwa świata.

Agnieszka Jochymek w akcji Agnieszka Jochymek w akcji Fot. Jakub Orzechowski / Agencja

Agnieszka Jochymek

Wychowanka Szkoły Sportowej Krapkowicach, a obecnie zawodniczka Zagłębia Lubin, to czołowa polska szczypiornistka. Z ekipą "miedziowych" wywalczyła już aż siedem medali mistrzostw kraju, w tym jedno złoto (2011), cztery srebra i dwa razy brąz. Ostatni krążek zdobyła w maju ubiegłego roku kiedy to jej zespół przegrał finałową batalię, do trzech zwycięstw, z odwiecznym rywalem z Lublina.

Sławomir Szmal w meczu Polska - Czechy w Spodku Sławomir Szmal w meczu Polska - Czechy w Spodku GRZEGORZ CELEJEWSKI

Sławomir Szmal

Dzień po Jochymek po medal mistrzostw Polski sięgnął także innych wychowanek klubu z Opolszczyzny - Stali Zawadzkie - Sławomir Szmal, który zdobył ekipą Vive Targów Kielce trzeci z rzędu złoty medal. I tak jak poprzednio również i teraz był wyróżniającym się zawodnikiem ekipy z województwa świętokrzyskiego. Ten wyczyn jest tym bardziej godny pochwały, iż jego zespół wygrał 30 z 31 rozegranych meczów, a do tego wywalczył również Puchar Polski. Za każdym razem w decydujących bojach pokonywał Wisłę Orlen Płock. W tym sezonie nasz bramkarz znowu spisuje się znakomicie, a jego drużyna kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa, także w zmaganiach Ligi Mistrzów, gdzie wyrosła na jednego z faworytów.

Paweł Franczak to nowa nadzieja polskiego kolarstwa Paweł Franczak to nowa nadzieja polskiego kolarstwa Archiwum prywatne

Paweł Franczak

Broniący obecnie barw Active Jet nysanin w czerwcu sprawił, że zrobiło się o nim naprawdę głośno w polskim kolarstwie. 23-latek sięgnął bowiem sensacyjnie po srebrny medal mistrzostw kraju rozgrywanych w Sobótce pod Wrocławiem. Rzecz tym bardziej godna podkreślenia, iż na liczącej 222 kilometry trasie zdystansował takich zawodników jak późniejszy mistrz świata Michał Kwiatkowski czy czołówka polskiego peletonu Maciej Bodnar, Michał Gołaś i Bartosz Huzarski. Do tego Franczak błysnął kilka razy w tegorocznym Tour de Pologne, był wszak jednym z bohaterów trzeciego etapu, kiedy to przez długi czas uciekał wraz z trójką rywali, a choć ostatecznie skończył w środku peletonu, to zasłużył na tytuł najbardziej aktywnego zawodnika.

Szkółka wzięła nazwę od imienia Miroslava Klose Szkółka wzięła nazwę od imienia Miroslava Klose Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Miroslav Klose

Urodzony w Opolu napastnik reprezentacji Niemiec, w 2014 roku przeszedł do historii światowego futbolu. Do swej bogatej kolekcji, nie tylko dołożył upragniony tytuł mistrza świata, to jeszcze został najlepszym snajperem w całych dziejach mundialu (zdobył 16 goli w mistrzostwach świata). Warto jeszcze dodać, że został równocześnie najskuteczniejszym piłkarzem w historii reprezentacji Niemiec, w której strzelił 71 goli, wyprzedzając legendarnego Gerda Mullera. Więcej już ich nie będzie, bo zakończył karierę reprezentacyjną.

Przypomnijmy, że Klose w karierze wywalczyło również m.in. srebrny (2002) i dwa brązowe (2006, 2010) medale mistrzostw świata, srebrny (2008) i brązowy (2012) krążek mistrzostw Europy, był także królem strzelców mundialu w Niemczech (2006), zdobył również dwa mistrzostwa i dwa puchary Niemiec, Puchar Włoch, był królem strzelców Bundesligi, zagrał w finale Ligi Mistrzów, a w 2006 roku został niemieckim piłkarzem roku.

Paweł Olkowski i Robert Lewandowski Paweł Olkowski i Robert Lewandowski Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta