Najlepsze i najpiękniejsze siatkarki zagrają u nas

W najbliższy weekend na Opolszczyźnie pojawi się śmietanka polskiej siatkówki, ale ... w wydaniu kobiecym. W kędzierzyńskiej hali Azoty odbędzie się bowiem Final Four krajowego pucharu. Do boju wyjdą takie ekipy jak mistrzynie kraju Chemik Police, wicemistrzynie z Impelu Wrocław, Atom Trefl Sopot i przedstawicielki Budowlanych Łódź. Tym samym otrzymamy możliwość zobaczenia na żywo w akcji tak uznanych, a przy tym urodziwych sportsmenek, jak Anna Werblińska, Agnieszka Bednarek-Kasza czy też Sanja Popovic. Zobacz kto jeszcze stawi się u nas.
Małgorzata Glinka (z piłką) Małgorzata Glinka (z piłką) Fot. Łukasz Węgrzyn / Agencja Gazeta

Małgorzata Glinka-Mogentale

Wielu nazywa ją najlepszą siatkarką Polski wszechczasów. Z reprezentacją w latach 2003 i 2005 zdobywała mistrzostwo Europy, a w 2008 roku brała udział w olimpiadzie. Na najwyższym poziomie zaczęła grać już w wieku 15 lat przywdziewając barwy Skry Warszawa. Później występowała nie tylko w najlepszych klubach polskich jak te z lat 90-tych: Dick Black Andrychów czy Augusto Kalisz, ale i świata (łącznie 14 sezonów za granicą): Asystel Novara czy VakifBank Stambuł. Ma na koncie wiele medali kilku lig Europy: polskiej, włoskiej francuskiej, tureckiej, hiszpańskiej. Ze swoimi drużynami pięć razy docierała do turniejów finałowych Ligi Mistrzyń i dwa razy je wygrywała. Zdobywczyni Pucharu CEV (2001) i Pucharu Top Teams (2007), najlepsza siatkarka Europy 2003 roku, MVP m.in. Pucharu Świata, Mistrzostw Europy, Ligi Mistrzyń czy Pucharu CEV. Zawodniczka Chemika Police do tego jest bardzo uniwersalna, gdyż w czasie swojej kariery grała jako środkowa, atakująca i przyjmująca.

Anna Werblińska Anna Werblińska Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Anna Werblińska

Jedna z najpiękniejszych polskich sportsmenek. Dość powiedzieć, iż w marcu 2010 - jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Barańska - wzięła udział w sesji do magazynu Playboy i była pierwszą polską sportsmenką na okładce tego czasopisma. Kilka miesięcy wcześniej wybrano ją miss mistrzostw Europy 2009 (100 tys. głosów), gdzie z drużyną, której była kapitanem, wywalczyła brąz. Rok wcześniej grała w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W polskiej kadrze brylowała także w kategoriach młodzieżowych, wszak w 2001 roku zdobyła z drużyną kadetek srebrny medal ME i brązowy medal MŚ, a w kolejnych sezonach z reprezentacją juniorek, sięgnęła po złoty medal zmagań na Starym Kontynecie i brąz mundialu.
W barwach Winiar Kalisz, BKS-u Aluprof Bielsko-Biała, Muszynianki Muszyna i Chemika Police, w którym gra dziś, zdobyła dziewięć medali mistrzostw Polski: trzy złota, dwa srebra i cztery brązy. Ma na koncie także trzy Pucharu Polski. W 2013 roku z Góralkami zdobyła Puchar CEV

Sanja Popovic

Piękna reprezentantka Chorwacji to prawdziwa maszyna do zdobywania punktów. Podobnie jak Werblińska również nie boi się pokazywać swoich wdzięków. Obecnie broni barw Budowlanych Łódź, a wcześniej grała dla Muszynianki Muszyna z którą zdobyła puchar CEV (uznano ją MVP zmagań) i brązowy medal mistrzostw Polski. Ma na koncie także pięć mistrzów rodzimej ligi (z czego pierwsze w wieku 15 lat). Po medale sięgała także w rozgrywkach włoskich, rosyjskich i czeskich. Ma za sobą epizod w Korei Południowej.

Agnieszka Bednarek-Kasza

Co ciekawe drugie miejsce we wspomnianych wyborach miss, tuż za Barańską, zajęła wówczas nie mniej urodziwa środkowa. Tym samym ona również sięgnęła po brąz ME 2009 (dwa lata wcześniej była tuż za podium) i także może pochwalić się mnóstwem medali na arenie krajowej. Po dwa razy była bowiem mistrzynią Polski i brązową medalistką, a do tego aż pięć razy stawała na drugim miejscu podium. Do tego dorobku może dołożyć trzy Pucharu Polski. Wszystko to w trzech klubach: Chemiku Police gdzie obecnie występuje, Muszyniance Muszyna i PTPS Piła. Ponadto dwa lata temu z Góralkami wywalczyła europejski puchar CEV.

Maja Tokarska (z lewej) i Izabela Bełcik Maja Tokarska (z lewej) i Izabela Bełcik Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Maja Tokarska

Mierząca 193 cm przedstawicielka młodych zdolnych (na zdjęciu po lewej), ale jeszcze niespełnionych. W kadrze zadebiutowała w wieku 19 lat i ma za sobą udział w Mistrzostwach Europy 2013. Często zmienia kluby, a ze swoim obecnym czyli Atomem Treflem Sopot zdobyła w 2012 roku mistrzostwo Polski, po czym zmieniła barwy na Tauron MKS Dąbrowa Górnicza i musiała zadowolić się po roku srebrem, a na osłodę zdobyła Puchar Polski. Następnie zdążyła jeszcze wyjechać do włoskiej Serie A gdzie z Igor Volley Novara osiągnęła półfinał, wzięła udział w Meczu Gwiazd... i wróciła do Sopotu.

Izabela Bełcik Izabela Bełcik Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Izabela Bełcik

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich siatkarek w historii. Nie dość, że jest w trójce przedstawicielek "złotek" w naszym zestawieniu (mistrzostwo Europy 2003, 2005), to jeszcze grała w tym turnieju w 2009 roku, kiedy to biało-czerwone stanęły na trzecim stopniu podium. Ma na koncie także medale ME kadetek i Europejskiej Olimpiady Młodzieży. Do tego rozgrywająca w barwach trzech klubów: Nafty-Gaz Piła, Muszynianki Muszyna i obecnego Atomu Trefla Sopot, zdobyła dziewięć medali w polskiej lidze: cztery złota, trzy srebra i dwa brązy.

Agata Sawicka Agata Sawicka Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Agata Sawicka

Była reprezentacyjna libero ma na koncie sześć medali mistrzostw kraju z czego trzy złote z trzema różnymi klubami: Winiarami Kalisz, BKS-em Aluprof Bielsko-Biała i Chemikiem Police. Obecnie jednak gra dla Impelu Wrocław. Podobnie jak Werblińska (Barańska) w kategoriach młodzieżowych zdobywała z polską kadrą bardzo wiele: z kadetkami srebrny medal ME i brązowy medal MŚ 2001,z juniorkami złoty medal na Starym Kontynencie 2002 i brąz mundialu 2003.

Joanna Kaczor, 29 lata, atakująca Joanna Kaczor, 29 lata, atakująca Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Joanna Kaczor

Mierząca 191 cm atakująca to brązowa medalistka mistrzostw Europy z reprezentacją Polski sprzed sześciu lat. Brała udział także w igrzyskach olimpijskich w Pekinie 2008. Jako juniorka z kolei wywalczyła pierwsze miejsce na Starym Kontynencie 2002 i trzecie na świecie 2003.
Z Muszynianką Muszyną dwa razy wygrywała krajową ligę, a raz zajęła drugą lokatę i dodała do tego Puchar Polski. Z Tauronem MKS Dąbrową Górniczą (tutaj także PP) oraz Impelem Wrocław gdzie obecnie występuje również ugrywała srebro. Ma za sobą rok gry w najsilniejszej lidze świata czyli kobiecej Serie A.

Pałac - Budowlani 2:3. Valerie Courtois Pałac - Budowlani 2:3. Valerie Courtois PAWEL MALINOWSKI

Valerie Courtois

W świecie sportu na razie chyba najbardziej znana jest z tego, że jej bratem jest Thibaut Courtois czyli bramkarz reprezentacji Belgii w piłce nożnej oraz Chelsea Londyn. Sama jednak już od dłuższego czasu samodzielnie pracuje na swoje nazwisko. Choćby w 2013 roku kiedy jej reprezentacja zajmowała trzecie miejsce podczas mistrzostw Europy to właśnie ją wybrano najlepszą libero imprezy. Budowlani Łódź to jej pierwszy klub poza ojczyzną, a tam zdobywała trzy razy srebro i raz brąz oraz dwa puchary kraju.

Magdalena Śliwa Magdalena Śliwa Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Magdalena Śliwa

Kobietom wieku się nie wypomina, ale w jej przypadku warto podkreślić, iż karierę na najwyższym poziomie zaczynała kiedy jeszcze kilku z wymienionych tu zawodniczek nie było na świecie. Do tego jest rekordzistką pod względem liczby rozegranych meczów w reprezentacji (359 meczów). Kolejna podwójnie złota medalistka mistrzostw Europy (2003 i 2005). Najlepsza rozgrywająca tego pierwszego turnieju.
Co ciekawe dwa mistrzostwa ligi zdobywała gdy Chemik Police rządził w kraju w połowie lat 90-tych. Kolejne dołożyła już z BKS-em Stal Bielsko-Biała. Na podium stawała także z Wisłą Kraków, Atomem Treflem Sopot i MKS-em Dąbrowa Górnicza. Łącznie czyniła to 11 razy, a do tego sięgnęła po pięć Pucharów Polski. Ponadto jest mistrzynią Włoch i srebrną medalistką Liga Mistrzyń z Foppapedretti Bergamo oraz zdobywczynią pucharu Włoch i Pucharu Zdobywców Pucharów z Despar Perugia.