Są nasi, ale grają dla innych. Przydaliby się w Gwardii

Takie nadeszły czasy, że mało który klub sportowy opiera swoją kadrę na graczach ze swojego miasta i regionu. Nie inaczej sytuacja ma się choćby w przypadku Gwardii Opole. Gdybyśmy jednak musieli teraz stworzyć zespół oparty tylko na szczypiornistach z Opolszczyzny, udałoby się sklecić całkiem przyzwoitą ekipę. Zobacz jacy gracze z naszego województwa wyróżniają się obecnie w innych klubach i czy mogliby stanowić ewentualne wzmocnienie dla gwardzistów.
Mecz Polska - Szwecja na MŚ w 2011 r. w Goeteborgu Mecz Polska - Szwecja na MŚ w 2011 r. w Goeteborgu Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Sławomir Szmal

Tego zawodnika nie trzeba nikomu przedstawiać, wszak to jeden z najlepszych piłkarzy ręcznych świata. Takim tytułem został zresztą nawet raz uhonorowany. Urodził się w Strzelcach Opolskich, ale jest wychowankiem Stali Zawadzkie (obecnie ASPR), grał także w WKW Opole, Hutniku Kraków, Warszawiance Warszawa i Wiśle Płock skąd przeniósł się do Niemiec. Najpierw grał w TuS NettelStedt-Lubecke, a następnie w Rhein-Neckar Lowen.  Niespełna 36-letni bramkarz ma na koncie medale mistrzostw Polski i Niemiec. Jest także srebrnym medalistą MŚ w 2007 i brązowym dwa lata później. Olimpijczyk z Pekinu (5 miejsce). Od lipca 2011 gra w Vive Targi Kielce.

Przemysław Zadura (z piłką) ma za sobą grę także w Gwardii i ASPR-ze Przemysław Zadura (z piłką) ma za sobą grę także w Gwardii i ASPR-ze Fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta

Przemysław Zadura

Mierzący 198 cm leworęczny zawodnik przygodę ze sportem rozpoczynał w OSiR-ze Komprachcice, skąd - zaraz po ukończeniu wieku juniora - przeniósł się do Zagłębia Lubin. Tam jednak nie zagrzał długo miejsca i wrócił do klubów z naszego regionu. Najpierw był to ASPR, a następnie Gwardia. W poprzednim sezonie zakładał strój Śląska Wrocław, gdzie wypatrzyli go przedstawiciele rywalizującego w Superlidze MMTS-u Kwidzyn. Tam prezentuje się na tyle dobrze, iż otrzymał powołanie do reprezentacji Polski! Niestety, z powodu choroby nie mógł się na nim stawić.

Paweł Genda

W tym samym klubie występuje wychowanek MGTS-u Siódemka Ozimek. Ostatnimi czasy grał jednak w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. Po maturze wybrał jednak klub z Kwidzyna. W pierwszym swoim sezonie w elicie bardzo dobre mecze przeplatał przeciętnymi. Kiedy jednak już w elicie okrzepnie, na co ma ogromne zadatki, powinien dołączyć do ścisłej czołówki polskich rozgrywających.

Łukasz Całujek chce się rozwijać w Gwardii Opole Łukasz Całujek chce się rozwijać w Gwardii Opole Fot. Facebook

Łukasz Całujek

Kolejny młody zdolny. 19-letni rozgrywający abecadła piłki ręcznej uczył się w ASPR-ze Zawadzkie. Niedawno zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej, a gra w bardzo silnej ekipie Orlenu Wisły Płock, gdzie znalazł się na początku stycznia. W tamtejszym klubie wiązane są z nim duże nadzieje.

Adam Skrabania

Choć lewoskrzydłowy (na zdjęciu drugi od prawej) urodził się w Tarnowskich Górach to jest wychowankiem ASPR-u Zawadzie. Obecnie gra w barwach Azotów Puławy, gdzie o miejsce na w składzie rywalizuje z reprezentantem Polski Przemysławem Krajewski. Wcześniej jednak przez sześć lat w barwach Miedzi Legnica, był jednym z najskuteczniejszych graczy Superligi. Choćby w poprzednim sezonie zdobył 135 bramek, a we wcześniejszym cztery więcej.

Maciej Ścigaj wraca do Gwardii po paru latach przerwy Maciej Ścigaj wraca do Gwardii po paru latach przerwy Fot. Rafał Mielnik / AG

Maciej Ścigaj

Obecnie jest liderem idącego jak burza przez rozgrywki w I lidze Śląska Wrocław, do którego przeniósł się przed tym sezonem z Chrobrego Głogów. Dość powiedzieć, że jest w ścisłej czołówce najskuteczniejszych graczy całego zaplecza elity. Nic dziwnego, wszak wychowanek Gwardii Opole w najwyższej klasie rozgrywkowej spędził siedem lat i zaliczył przy tym blisko osiemset trafień. Ma za sobą występy także w Miedzi Legnica.

Na inaugurację sezonu Akademii Sportu Masita zaprasza m.in. były szczypiornista Gwardii Opole Bogumił Baran Na inaugurację sezonu Akademii Sportu Masita zaprasza m.in. były szczypiornista Gwardii Opole Bogumił Baran Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gaz

Bogumił Baran

On także związany jest z klubem z Dolnego Śląska, z tymże gra tam rok dłużej. I również jest jedną z czołowych postaci. Wcześniej przez niemalże całą przygodę z piłką ręczną związany był z Gwardią Opole, poza okresem gdy był wypożyczony do ASPR-u Zawadzkie (2009/10).

PE Gwardia Opole - Azoty Puławy 30:26 PE Gwardia Opole - Azoty Puławy 30:26 Fot. Materialy Gwardia Opole

Grają dziś w Gwardii

Gdybyśmy dodali jeszcze do tego składu zawodników wywodzących się z Gwardii Opole, a do tego obecnie w niej grających, takich jak Adam Malcher, Michał Drej, Wojciech Knop (na zdjęciu), Paweł Prokop, Adam Ciosek to jawi nam się całkiem niezła drużyna.